به سایت نمایندگی رسمی سونی(شرکت مهندسی اگنش)خوش آمدید.

روش های تمیز کردن سنسور دوربین.

  • خانه
  • وبلاگ اگنش
  • روش های تمیز کردن سنسور دوربین
image

روش های تمیز کردن سنسور دوربین

نمایندگی-ال-جی-شرکت-ال-جی-lg

سنسور گرد و غبار دارید؟ ناامید نشو این پنج مرحله ساده را دنبال کنید تا DSLR یا سنسور دوربین بدون آینه خود را تمیز کنید تا مطمئن شوید سنسور دوربین شما تمیز و عاری از گرد و غبار تخریب‌کننده تصویر است. به ندرت نیاز خواهید داشت تا مرحله 5 را تمام کنید، اما مراحل را به این ترتیب دنبال کنید.

اما ابتدا یک کلمه در مورد پیشگیری. برای جلوگیری از وارد شدن گرد و غبار به سنسور هنگام تعویض لنز، همیشه دوربین را به سمت پایین نشانه بگیرید تا گرد و غبار بیرون بریزد نه داخل دوربین. همچنین ایده خوبی است که قبل از تعویض لنز دوربین را خاموش کنید، زیرا یک سنسور دارای بار الکتریکی می تواند گرد و غبار را جذب کند.

مرحله 1: حالت تمیز کردن دوربین

اگر دوربین دیجیتال شما دارای حالت تمیز کردن سنسور است و اکثر آنها این کار را انجام می دهند قبل از انجام هر کار دیگری آن را امتحان کنید. لنز را بردارید و دوربین را به سمت پایین بگیرید تا گرد و غباری که حالت تمیز کردن از بین می‌رود از دوربین خارج شود.

نمایندگی-ال-جی-شرکت-ال-جی-lg

مرحله 2: دمنده هوا

هرگز، هرگز، هرگز از هوای کنسرو شده و فشرده برای دمیدن گرد و غبار از روی سنسور خود استفاده نکنید. قوطی ها وقتی کج می شوند مایع آزاد می کنند و این آخرین چیزی است که می خواهید روی سنسور خود وارد کنید. دمنده های لامپ زیادی در بازار وجود دارد، اما این دمنده لامپ بزرگ از Giottos بهترین است.

برای خلاص شدن از گرد و غبار روی سنسور شما عالی است. از یک مسیر هوای تمیز استفاده می کند تا گرد و غباری که دور می کنید دوباره به توپ مکیده نشود و دفعه بعد که از آن استفاده می کنید دوباره روی تجهیزات شما رسوب نکند. همیشه هنگام خاموش کردن سنسور دوربین خود را به سمت زمین بگیرید. به این ترتیب، گرد و غباری که خارج می کنید از دوربین خارج می شود.

نمایندگی-ال-جی-شرکت-ال-جی-lg

ابزار حذف گرد و غبار

مرحله 3: کار خود را بررسی کنید

یکی از موثرترین و در عین حال نادیده گرفته شده ترین ابزار در هر کیت تمیز کردن سنسور، لوپ سنسور است. آنها به شما این امکان را می دهند که گرد و غبار، کثیفی یا سایر لکه ها را به وضوح ببینید و مطمئن شوید که آن را کاملاً تمیز کرده اید.

نمایندگی-ال-جی-شرکت-ال-جی-lg

اگر لوپ سنسور ندارید، می‌توانید یک بررسی کادر آزمایشی هم بگیرید، اگر این مشکل را برطرف کرد، یک فریم در F16 از یک سوژه کاملاً خالی مانند یک آسمان آبی خالص یا یک صفحه کاغذ سفید تمیز بگیرید. تصویر را دانلود کنید و 100٪ برای هر گونه مشخصات گرد و غبار بررسی کنید. این روش ترجیحا پیشنهاد نمیشود زیرا برای درست کردن آن به آزمون و خطای بیشتری نیاز دارد اما با گذشت زمان و صبر کار خواهد کرد.

مرحله 4: برس سنسور یا چسب ژل سنسور

اگر موشک دمنده نتواند گرد و غبار را از بین ببرد، به سراغ یک برس سنسور می‌رویم. این برس با بار منفی کمک می کند تا ذرات گرد و غبار را به جای حرکت دادن به اطراف، از روی حسگر خارج کند. فشار ندهید اجازه دهید بار منفی هنگام عبور از روی سنسور گرد و غبار را جذب کند. این نسخه دارای یک چراغ LED است تا بتوانید کارهایی که انجام می دهید را ببینید.

نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg

برس سنسور

در حالی که استفاده از برس سنسور را ترجیح می دهیم، برخی از خوانندگان اظهار نظر کردند که ترجیح می دهند از یک سنسور ژل استیک استفاده کنند. برس سنسور و ژل استیک هر دو یک کار را انجام می دهند، بنابراین به هر دو نیازی ندارید، مگر اینکه بخواهید آنها را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است. این استیک های ژل هر دو ادعا می کنند که با Sony سازگاری دارند:

نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg

استیک ژل سنسور چشم

نکته ویژه برای دوربین های بدون آینه سونی با IBIS: هنگام تمیز کردن دوربین ها با IBIS با استفاده از ژل استیک یا سواب سنسور، پیشنهاد می کنم سنسور خود را در جای خود قفل کنید. برای انجام این کار، به سادگی یک چرخه تمیز کردن دوربین خود را اجرا کنید:

Menu > Setup > Cleaning Mode > Enter

حسگر تصویر Sony a7 Mark II برای حدود یک ثانیه تکان می خورد. پس از انجام این کار، این پیام را روی LCD خواهید دید: «تمیز کردن خودکار به پایان رسید. برق را خاموش کنید. در صورت لزوم می توانید حسگر تصویر را به صورت دستی تمیز کنید.

در حالی که این پیام نمایش داده می شود، سنسور در جای خود قفل شده است. این به شما امکان می دهد بدون حرکت دادن سنسور از یک سنسور ژل استیک یا سواب سنسور استفاده کنید. پس از اتمام کار، دوربین را خاموش کنید.

قبل از اینکه ادامه دهید: همانطور که در همان ابتدا اشاره کردم - فقط تا جایی که نیاز دارید به این روند بروید. سپس توقف کنید! در 99.9٪ مواقع به تمیز کردن مرطوب نیازی نیست.

مرحله 5: سواب های سنسور

چهار مرحله اول در 99٪ مواقع کار را انجام می دهد. اما برای ضایعات حسگر واقعاً پایدار که نمی‌توانم از آن جدا شود راه حل‌های عکاسی سواب‌های حسگر (نوع 3 برای سنسورهای فول فریم) با مایع پاک کننده سنسور دیجیتال Aeroclipse Amazon |این کار را انجام می دهد. این سواب ها اتاق تمیز ساخته شده و برای خلوص نهایی مهر و موم شده اند. دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید. سنسور را با یک حرکت سیال با استفاده از فشار یکنواخت سبک مسواک بزنید. سپس سواب را برگردانید و سنسور را در جهت مخالف برس بزنید.

روش دیگر ......

نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg

گرد و غبار و زباله را از بدنه دوربین پاک کنید. از یک برس برای پاک کردن گرد و غبار و زباله از کل دوربین استفاده کنید. از یک برس بزرگ برای بیرون دوربین و یک برس کوچک برای قسمت های ظریف استفاده کنید. برس را به شدت روی دوربین فشار ندهید. به آرامی جارو بزنید.

نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg

گرد و غبار و زباله ها را با استفاده از دمنده از قسمت های ظریف جدا کنید.

نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg

درپوش لنز جلویی را بردارید و گرد و غبار روی سطح لنز را با استفاده از دمنده پاک کنید

نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg

اگر ناحیه های به خصوصی کثیف است، پارچه نرم یا دستمال لنز را با محلول پاک کننده لنز خیس کنید و با حرکت دایره ای از مرکز لنز پاک کنید.

نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg

مهم
محلول پاک کننده لنز را مستقیماً روی لنز قرار ندهید. از هیچ حلال آلی مانند تینر یا بنزین برای تمیز کردن لنز استفاده نکنید.

نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg

برای جلوگیری از چسبیدن گرد و غبار به لنز، درپوش لنز جلو را تعویض کنید. دکمه رها کردن لنز را فشار دهید و لنز را جدا کنید.

نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg
نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg
نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg

در حالی که دوربین را کمی رو به پایین نگه داشته اید از دمنده استفاده کنید تا گرد و غبار و زباله ها به راحتی از سطح سنسور بریزند.

نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg
نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg

دوباره لنز را وصل کنید.

نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg
نمایندگی-ال-جی-شرکت-sony-lg

لنز را در مکانی عاری از گرد و غبار بردارید و روشن کنید. گرد و غبار و زباله ممکن است به راحتی وارد دوربین و لنز در یک مکان گرد و غبار شود. برای یک A-mount هنگامی که لنز را وصل می کنید، تأیید کنید که آینه کاملاً به پایین فشار داده شده است. پس از اتمام تمیز کردن، بررسی کنید که گرد و غبار پاک شده باشد. حالت عکسبرداری را روی اولویت دیافراگم(A) و مقدار دیافراگم را روی F11 تنظیم کنید. از یک دیوار سفید، کاغذ سفید یا آسمان عکس بگیرید. اطمینان حاصل کنید که هیچ گرد و غباری روی تصویر ظاهر نمی شود. توجه: بسیاری از فروشگاه‌های دوربین، خدمات نظافت حرفه‌ای را برای سنسورهای تصویر ارائه می‌دهند که ممکن است به موقع انجام شود. اگر مشکل همچنان حل نشده باشد، ممکن است محصول نیاز به تعمیر داشته باشد.

برای مشاهده لیست مطالب به فیسبوک توییتر لینکدین تلگرام مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *